всичко свързано с рисуването, рисуване за удоволствие, рисуването прави хората щастливи, рисуването стимулира въображението, когато човек е творческа личност, той чрез рисуването развива своето въображение, постоянното упражняване по рисуване води до добрата дисциплина, дисциплината по време на рисуване е свързана със самоконтрола или себевалдеенето на емоциите и чувствата, понякога художникът изразява своите чувства на гняв и радост с помощта на цветовете и тоновете в живописта и рисуването,
Визиране с Молив - За или Против
Получаване на връзка
Facebook
X
Pinterest
Имейл
Други приложения
-
Визирането с молив е препъни камък за начинаещите художници. Повечето учители по рисуване в България препоиръчват да се визират предметите особено неодушевените предмети като обикновени чаши с малки наклони. За някои визирането с молив е много трудно, защото тези, които се учат да рисуват не могат да го възприемат или няма адекватно обяснение какво означава да визираш предмета с молив.
визирам като глагол във второ значение като специален израз означава:
Спец. Насочвам око или оптически уред към дадена точка за точно определяне, измерване.
визирам в онлайн речникът на българския език е:
2. Насочвам оптически уред към дадена точка. merriam-webster речник gauge - измервам gauge 2 of 2 verb variants or less commonly gage gauged also gaged; gauging also gaging transitive verb 1 a: to measure precisely the size, dimensions, or other measurable quantity of измервам 2 от 2 глагол варианти или по-рядко gage премерен също премерен; измерване също измерване преходен глагол 1 а: за точно измерване на размера, размерите или друго измеримо количество на "The verb gauge, which refers to measuring or estimating, also has a variant gage. " "Глаголът gauge, който се отнася до измерване или оценка, също има вариант gage." Това е езиковото значение на тази дума.
"// Определено съотношение между големината, размерите на елементите на някакво цяло; съразмерност. Тоя палат нямаше ни стил, ни пропорция на частите, ни хармония на линиите. Ив. Вазов, Съч. XIV, 35. Тя [църквата] не привлича вниманието ни със своите размери, защото е твърде малка, но пропорциите ѝ са сполучливи. Ст. Михайлов, БС, 181."
синоним на пропорция е симетрия.
речник на българските думи - симетрия - хармония, правилност, еднаквост, съразмерност.
„Симетрията (също така съразмерност;от старогръцки: συμμετρεῖν, „измервам заедно“) е вътрешна самоподобност на даден обект, измерена чрез дадена формална система от правила.“
„СИМЀТРИЯ ж. 1. Спец. Пълно съответствие в разположението на частите на едно тяло, на един предмет, обект по отношение на центъра, средата му или на дадена ос. Противоп. асиметрия. Сферата е пространствено тяло, което има пълна симетрия и своя геометрия. Г. Томалевски, АН, 47. Правата, която минава през центровете на двете основи на правилната призма, е нейна ос на симетрия. Стереом. Х кл, 38. Ако молекулата съдържа няколко несиметрични въглеродни атома, но има симетрия, общият брой на оптичните изомери се намалява. Хим. VII кл, 1950, 96.
2. Съразмерност, пропорционалност, хармоничност в разположението на частите на едно цяло. Противоп. асиметрия. Лицето му е широко и почти четвъртито по причина, че двете бузи малко по-горе от линията на брадата увисват и придават някаква приятна симетрия на образа. Ив. Вазов, Събр. съч. VI, 146. “
Асиметрия е противоположното на пропорция или симетрия.
композиция в рисуването означава - подреждане на елементите в белия празен лист.
речник на българския език на БАН:
"композиция - 3. Теория за хармонично съчетаване (подреждане, сглобяване) на съставките на творби в музиката, живописта, скулптурата, балета, хореографията и др."
Според художниците
думата визирам означава:
да измерим пропорциите и наклоните на обекта от разстояние чрез молив.
От учител по рисуване знам че визирането с молив означава:
1. да измерим предмета с връхчето на молива от горната точка, а палецът служи за отмерване на долната точка на обекта по височина.
2. да измерим обекта с връхчето от долната точка и с палеца по дължина.
Тук човек може още повече да се обърка
А сега ще спестя всички тези обяснения и ще започна отначало:
1. Намираме централната точка на листа - средата на листа
2. От средата нагоре начертаваме линия
3. От средата надолу начертаваме линия
4. От средата наляво начертаваме линия
5. От средата надясно начертаваме линия
6. От всички четири страни започваме да изграждаме правоъгълника, той ще бъде нашето композиционно решение.
Фигура 1. Композиционен правоъгълник
Фигура 2. Нанасяне на чашата
с нейните наклони отляво
и отдясни в малкия правоъгълник.
Изграждане на дължината
на дръжката на чашата.
Фигура 3. Лека корекция
на дръжката на чашата.
Изграждане на правилната форма.
Помощните линии в рисуването са в основата на изграждане на всяка композиция.
Това ми беше обяснено от учител по рисуване още от самото начало. Това не бива да се забравя. Визирането е част от изграждането на композицията.
Структура или композиция е изграждането на една рисунка.
Основните елементи са точка, линия, квадрат, триъгълник, кръг. Те се наричат елементи на двуизмерното пространство. В тези елементи няма светлосенки - тъмно или светло, полутон. Те се изграждат при получаването на илюзия за дълбочина - обект в триизмерно пространство като куб, сфера, пирамида, конус, цилиндър.
За тези, които имат вродена способност да рисуват визирането е чуждо и непонятно. Те по усет намират правилната форма и няма нужда те да се занимават с визиране. А тези, които нямат вродена способност да рисуват, осбено аз нямам такава способност, трябва да се науча да наблюдавам предмета като го изследвам от какво е съставен - дали от куб или цилиндър.
Хора като Марко Бучи доказват, че човек дори да има малко или много талант или да го няма - може да се научи да рисува. Според Брент Евистън рисуването е умение, което всеки може да придобие с много упражнения, търпение, постоянство и добра воля, т.е. силно желание и готовност да се научи. Според същите тези хора мотивацията е едно от най-силните желания човек да се научи да рисува. Такъв ярък пример е самоуката художничка Бренда Ходинот. Те никъде не са споменавали как са се научили да измерват пропорциите на предметите.
Но някои от тях като самата Бренда Ходинот - особено тя показва как държи молива, как се е научила да скицира и да улавя формите и светлосениките чрез постоянни упражнения, нейната книга Рисуване for Dummies е много увлекателна. Аз от нея научих за света на рисуването и тогава се реших да си наема учител по рисуване.
От учителката по рисуване научих за визирането с молив - намирането на пропорциите на предмета като ги измервам колко пъти се нанасят върху листа, научих и за светлосенките чрез нанасяне на щрихи и петна.
С течение на времето се научих да рисувам като учителката ми показваше къде греша и как да не повтарям грешките докато се уча да рисувам. Изобщо не обичах да „визирам“ предметите с молив. Мъчех се да рисувам предметите на „око“. Но не ми се получаваше от първия път. В началото много се дразнех, но започнах година по-късно да разбирам, че добрите рисунки се получава чрез наблюдение на предмета и постоянно упражнение по рисуване. Аз не обичах правилата по рисуване, но не може без тях.
Днес или преди два три дни започнах да изпитвам потребност да се уча отново да рисувам за удоволствие. Преди рисувах, защото сам се задължавах. В последствие започнах да осъзнавам, че да рисуваш за удоволствие не е никак лошо и си струва да се повтори по няколко пъти и изобщо да не се спира. Днес или снощи си припомних как се визира с молив и се оказа, че с наблюдение и проверка не е никак не приятно, а е доста приятно.
Мерене на пропорциите с молив - английски 1 част
Мерене на пропорциите с молив - английски 2 част
визиране с молив на български
пример за визиране с молив
Композиция част 1
Композиция част 2
Композиция част 3
Композиция част 4
Осеви Линии английски
Пропорция - Измерване на ъглите
чрез наблюдение английски
Пропорция - вертикално и хоризонтално подравняване
Написах нова статия за визирането с много ясни обяснения относно визирането като метод в рисуването и измерване на пропорциите с молив чрез наблюдение на предмета с очите.
Ще започна с тълковния речник на глагола виждам: да видя означава да разбера, да наблюдавам, да имам спсобност да възприема със зрението си, забелязвам, да осъзная. А от тук следва да рисуваме с разборане за мен означава да разградим един обект на няколко прости форми според книгата Изкуството да рисуваш природа на издателство „Книгомания“. Много пъти учителката по рисуване ме умоляваше да наблюдавам формата, да я анализирам. Имаше нещо, което пропусках и все нямах някакъв проблясък. Явно нещо съществено пропусках. Започвах да рисувам без да влагам някакъв смисъл, рисувах „механично и зубрашки“. Не рисувах с никакво удоволствие. Купих си една поредица на Книгомания - Изкуството да рисуваш. Изкуството да рисуваш природа: Основни форми Ако се научите да разграждате всеки обект на прости основни форми, ще можете да нарисувате всичко. Няма обект, който да не може да се раздели на кръгове, правоъгълници, квадрати и триъгълници. Ако оградите обекта с линия,...
Визирането е много интересно и много заинтригуващо. Когато започнах да рисувам, моята представа за визирането с молив беше много слаба. Явно никой не е успял да ми го обясни или аз не съм внимавал в курса по рисуване. За мен груповата форма на курс по рисуване не е най-удачната, защото има хора, които имат усет за визиране с молив, а други нямат този усет по визиране и това са много специфични хора. Един от специфичните хора съм аз. Още от раз не можах да „зацепя“ (зацепя - Разбирам, схващам (най-накрая) за какво става въпрос) какво е това понятие „визиране“. Отне ми много време докато го разбера. При мен усета го няма, но това не означава, че нямам желание да се науча да рисувам. За мен рисуването е терапевтична цел. Имам церебрална пареза на двата крака. За мен рисуването не е, за да стана художник или професионалист, а човек, който иска да рисува за удоволствие и да има нов смисъл в живота. Отново ще се върна към понятието „визиране“. Означава измерване на съотношенията п...
Визирането за някои е като златно правило без което повечето начинаещи по рисуване няма да могат да се справят докато рисуват. Аз не съм голям фен на визирането с молив. За мен е важно да се науча да наблюдавам формите на предметите с очи. Ще раздробя една сложна фигура на няколко прости елемента, за да видя по-подробно нейния състав. Визирането като дума звучи много неразбираемо за начинаещия по рисуване. Защо не го наречем мерене с молив по височина и широчина. Дали това визиране не усложнява процеса про рисуване? Предпочитам да се упражнявам да рисувам формата вместо да я меря с молив постоянно. На английски визирам като дума няма, но има pencil measure, sighting angles, всичко е до нагласата и разбирането на човека, който иска да се занимава с рисуване. Повечето привърженици на академичното рисуване са страстни по темата „визиране“ или измерване на пропорциите (размерите от ляво и от дясно на предмет като ваза). За мен визирането е като нощен кошмар или стрес. Но има и хубави стран...
Коментари
Публикуване на коментар